Elektrolecznictwo polega na leczeniu za pomocą prądów. W naszym gabinecie wykonujemy następujące zabiegi elektroterapeutyczne:
- prąd diadynamiczny (DD) – prąd impulsowy, wpływający na przewodnictwo nerwowe; działa przeciwbólowo,
- prąd galwaniczny (galwanizacja) – prąd stały, w zależności od wybranej elektrody: ANODA – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, zmniejsza pobudliwość nerwów, KATODA – działa pobudzająco, drażniąco na naczynia krwionośne, przez co uzyskuje się rozszerzenie naczyń.
- prąd Traberta,
- prąd impulsowy,
- prąd interferencyjny – prąd zmienny, średniej częstotliwości, dostarczany z aparatu w dwóch obwodach różniących się częstotliwością prądu; efekt zależny jest od częstotliwości prądu;
- prąd Kotz`a,
- TENS,
- Elektrostymulacja – ma na celu wywołanie skurczu mięśnia za pomocą przerywanego impulsu elektrycznego przy użyciu elektrod umiejscowionych na ciele pacjenta; stosuje się w silnych i przewlekłych stanach bólowych
- Tonoliza,
- Ultradźwięki – zabiegi z zastosowaniem odpowiednio dobranego leku. Ultradźwięki wnikają przez skórę i błony śluzowe do organizmu zwiększając efekt leczniczy. Do zabiegów w tym zakresie zaliczamy:
- jonoforeza (jontoforeza) – lek wprowadzony jest za pomocą prądu galwanicznego na głębokość 2-3 cm;
- ultrafonoforeza – przy wykorzystaniu fali ultradźwiękowej lek trafia na głębokość 2-3 cm;
- elektrofonoforeza – nowość na rynku; jednocześnie pozwala na wykorzystanie pola elektrycznego oraz fali ultradźwiękowej, zwiększając tym samym penetrację leku nawet do 12 cm w głąb ciała, przy znacznie zmniejszonym natężeniu prądu i natężeniu fali ultradźwiękowej w stosunku do metod tradycyjnych.
Efekt ultradźwięków zależy od rodzaju wprowadzanego leku. Podczas zabiegu wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości: 800-24.000 kHz. Dużą „dźwiękochłonność” wykazuje tkanka nerwowa, mniejszą tkanka mięśniowa, najmniejszą – z racji swojej zwartej struktury – tkanka tłuszczowa. Podstawowym efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane „mikromasażem”, spowodowane wahaniem ciśnień w przebiegu fali dźwiękowej. Ważną składową działania ultradźwięków jest również ich wpływ na biochemię tkanek, prowadzący do ich lepszego utleniania.
Zabiegi ultradźwięków mają działanie:
- przeciwbólowe,
- zmniejszające napięcie mięśniowe,
- rozszerzające naczynia krwionośne,
- hamujące procesy zapalne,
- likwidujące tzw. ostrogi piętowe,
- przeciwdziałające tworzeniu się blizn.